Skip to main content

Piaty ročník Fóra R&D lídrov opäť spojil R&D komunitu. Tá sa pravidelne stretáva, aby sa prostredníctvom odborných prezentácií, workshopov, či zdieľaní príbehov a riešení z praxe vzájomne inšpirovala a odovzdávala si poznatky. Organizátorom fóra je konzorčný partner EXPANDI 4.0 SOVA Digital. Tak, ako po minulé roky, to v Belej 6. – 7. júna opäť „žilo“, a my sme boli pri tom.

Vzdelávanie zamestnancov pre budúcu výrobu zaujalo

Predseda predstavenstva SOVA Digital a člen predsedníctva Združenia inteligentného priemyslu – Industry4UM, Martin Morháč, predstavil auditóriu vzdelávací program podporujúci zručností odborných pracovníkov podnikov v oblasti digitalizácie ING 4.0. V živej diskusii s účastníkmi prebrali aj možnosť vytvorenia nového vzdelávacieho modulu zameraného na oblasť výskumu a vývoja.

ING 4.0 má za sebou úspešnú pilotnú fázu, ktorá potvrdila prínosy tejto formy transferu poznatkov do podnikov. Účastníkov zaujala aj možnosť prefinancovania kurzov pre zamestnancov malých a stredných podnikov cez EDIH EXPANDI 4.0 prestredníctvom schémy de minimis.

Výmena skúseností a úspešných príbehov

Zámerom organizátorov je prinášať účastníkom fóra témy, ktoré majú praktický dosah. Do bodky to potvrdili diskusie Norberta Káčera zo spoločnosti ZF Slovakia, Ivana Tarča z Valeo Powertain Sytems Driveline, či Petra Gajdošíka a Andreja Kršjaka z ContiTech Vibration Control Slovakia. Moderátorsky im kontroval Marek Zvončan, šéf výskumu a vývoja v spoločnosti BOGE Elastmetall Slovakia.

Praktické workshopy sa v tomto roku zamerali na tému Ako dostať  R&D projekty do realizácie. Workshop v tandeme odborne viedli šéf trenčianskeho technologického centra Adient Dušan Valient a Rudo Ivan z Roriginal. Druhou témou boli otázky zamerané na R&D lídra a jeho tím pod vedením šéfky vývoja Martiny Ďurkovej a vedúceho softvérového tímu Mareka Mondoka z BSH Drives and Pumps z Michaloviec.

Inovácie nepoznajú hranice

Fórum prináša inšpirácie a čerpá zo skúseností nielen od kolegov z domáceho prostredia, ale aj od tých, ktorí pôsobia v zahraničí. V tomto roku videomost prepojil účastníkov so Slovenkou Klaudiou Mund, ktorá dlhodobo pôsobí ako agilná koučka v nemeckom závode koncernu Volkswagen.

Účastníkov zaujala svojim vstupom aj Ľubica Šebeňová z rakúskeho EIT Manufacturing, ktorá predostrela možnosti prepojenia a spolupráce rakúskych a slovenských R&D centier. Jej iniciatíva vyústila do príprav R&D Tour po rakúskych R&D centrách.

Nekonvenčný pohľad na riešenia

R&D lídri sú ľudia plní vášne pre inovácie, kreatívne prístupy, s často nekonvenčným pohľadom na hľadanie riešení. A takým je aj špecialista na inovačný manažment a moderátor fóra, Vladimír Švač. Účastníkom predstavil osvedčenú techniku bývalého futbalového trénera Manchester United – Alexa Fergusona. Prostredníctvom nej naučil R&D lídrov spoznávať členov tímu, a využiť ich talenty pre lepšie a kreatívnejšie zvládanie výskumno-vývojových úloh.

Rovnako zaujímavou bola technika pre objavovanie riešení s využitím princípov hier a zážitkov – Gamification: Ako prežiť po havárii lietadla na púšti. Počas hry mohli účastníci nájsť paralelu rôznych faktorov, ktoré sa môžu vyskytnúť a ovplyvniť reálny život R&D tímov.

Liga výnimočných

Každoročne sa prvý deň fóra končí večerným posedením s výnimočným hosťom. V tomto ročníku sa do ligy výnimočných hostí Fóra R&D lídrov nominoval legendárny hokejový tréner Ján Filc. Podelil sa o životné skúsenosti, v ktorých pomenoval analógie medzi hokejovým prostredím, v ktorom ako trénerský líder viedol hokejové osobnosti svetového formátu, a prostredím tímov priemyselného výskumu a vývoja.